ÇOCUKLAR İÇİN 10 SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİSİ
Bebek,  Beslenme

Çocuklar İçin 10 Sağlıklı Beslenme Önerisi

Çocuklarınızı dengeli ve sağlıklı beslenmeye teşvik etmek her zaman kolay değildir. Çocuklarınıza küçük yaşta sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaya yardımcı olmak için 10 ipucunu sizler için yazdık.

1. Kahvaltı yapmak

Kahvaltı yapmak, sadece bir meyve ve bir bardak süt olsa bile, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırıp metabolizmayı harekete geçirerek gün boyunca kalıcı enerjiyi korumayı kolaylaştıracaktır.

Çocuklarınızı sağlıklı beslenme adına küçük yaşta iyi bir kahvaltı yeme alışkanlığı kazanmalarını sağlayabilirseniz, ileriki zamanlarda da buna devam edeceklerdir.

2. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek

Az ve sık yiyen insanlarsanız, sizin ve çocuklarınızın cips veya bisküvi gibi sağlıksız atıştırmalara ulaşması kolaydır, ancak bu atıştırmalıklar besin maddeleri bakımından zayıf ve kalorileri de yüksektir.

Bunun yerine, dolaplarınızı meyve, sağlıklı kuruyemişler, kurutulmuş meyveler ve yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklar ile doldurmaya çalışın.

3. Su içmek

Yemek saatlerinde tercih edilen içeceğin su olmasına özen gösterin. Sağlıklı beslenme için meyve suyu ve tatlı içecekleri ara sıra vereceğiniz bir ödül gibi sunun.

4. Kendi yiyeceğinizi yetiştirmek

Evde sebze ve otlar yetiştirmek, çocuklara yiyeceklerin nereden geldiğini öğretmenin ve onları daha çeşitli bir yeme alışkanlığına teşvik etmenin eğlenceli bir yolu olabilir. Aynı zamanda çocuğunuzla birlikte bitki yetiştirmenin çocuğunuz için birçok yararı vardır.

Ekmeye ve toplamaya yardımcı olmaları durumunda brokoli veya kereviz yemeleri bile olasıdır. Bahçeniz yoksa, bir saksıda yetiştirmek de aynı derecede etkili olabilir.

5. Beraber yemek yemek

Çocuklarınızı masada düzenli yemek yemeye teşvik edebiliyorsanız, burada sadece sağlıksız atıştırmaları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bu onlara değerli sosyal becerileri de öğretebilirsiniz.

6. Mutfakta keyifli zaman geçirmek

Çocukların yemek pişirmeyi bildikleri takdirde yemek yeme konusunda maceracı olma olasılığı daha yüksektir. Onlara kendi önlüklerini vererek ve mutfakta küçük görevlerde düzenli olarak yardımcı olmalarını sağlayarak yemek yeme rutinlerini eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu da onların sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır.

Ya da buna ilgileri varsa okul tatillerinde onları çocuklar için açılan yemek pişirme atölyelerine gönderebilirsiniz.

7. Sağlıklı beslenme için yemeği yavaş ve çok çiğneyerek yemek

Yavaş yemek her yaşta kilo kontrolü için mükemmeldir. Çocuklara, midelerinden beyn dolu olduğu mesajının yaklaşık 20 dakika sürdüğünü söylemek gerekir.

Çocuklarımızı yemeklerini dakikalar içinde bitirmeyi çok sevdiğini biliyoruz. Ama çocukların yavaş ve yiyeceklerini düzgün bir şekilde çiğnemeyi öğrenmeleri çok önemlidir.

8. Yaratıcı olmak

Meyve ve sebzelerdeki farklı renklerin farklı yararları vardır, bu nedenle her gün çeşitli farklı renkli meyve ve sebze yemek iyidir.

Çocuklarınıza farklı meyveler ve sebzelerden oluşan renkli bir atıştırmalık sunun veya sebzeleri daha eğlenceli ve heyecan verici görünmeleri için ilginç şekillerde doğrayın.

9. Ne zaman duracağını öğretmek

Çocuklar, doyduklarında yemek yemeyi bırakma yeteneğiyle doğsalar da, ebeveynlerin çocuklarının doğru yiyecekleri yiyip yemediğini ve yeterince yeterli olup olmadığını anlaması genellikle zor olabilir.

Çocuklara karınlarını dinlemelerini ve kendilerine “Karnım dolu mu?” gibi miktar ve kalite hakkında sorular sormayı öğretmek önemlidir. Bununla birlikte “Bu bisküvileri de yersem hasta hissedecek miyim?” gibi soruları sorup öğreterek onlara doygunluk hissetme yeteneklerini geliştirme fırsatı verebilirsiniz.

10. Son olarak da “Vazgeçmemek”

Araştırmalar, çoğu bebek ve küçük çocuğun sevmeden önce yedi ila on kez yeni bir şey denemesi gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden egzotik tatları çocuklarınıza tanıtmaktan korkmayın. Yeni alışkanlıklar kazanmanın çoğu zaman için zorlayıcı olduğunu unutmayın.

Çocukların çok çeşitli yiyecekler yemelerini sağlamak için onlara, yeni şeyler yemenin büyümekte olduklarının bir işareti olduğunu söylemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir