Çocuğunuz için 7 önemli sosyal beceri
Bebek,  Çocuk

Çocuğunuz İçin 7 Önemli Sosyal Beceri

İyi sosyal beceriler, çocukların akran ilişkilerinden daha çok zevk almasını sağlar ve problem çözme becerilerini geliştirir. Peki nedir bu 7 önemli sosyal beceri?

1. Paylaşmak

Paylaşmak

Çocukların yiyeceklerini veya oyuncaklarını paylaşması onların daha kolay arkadaş edinmesini sağlar. Yapılan araştırmalarda iki yaşından küçük çocukların ancak kaynakları bol olduğunda paylaşma arzusu gösterebileceğini belirtmiştir.

Bununla birlikte, 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklar paylaşmak söz konusu olduğunda genellikle bencildirler. Örneğin, yalnızca bir kurabiyesi olan çocuk yarısını bir arkadaşıyla paylaşmak konusunda isteksiz olabilir, çünkü bu onun o kurabiyeden daha az zevk alacağı anlamına gelir. Öte yandan, aynı çocuklar artık oynamak istemedikleri bir oyuncağı kolayca paylaşabilirler

7 veya 8 yaşlarındaki çoğu çocuk adil olmakla daha fazla ilgilenir ve paylaşmaya daha istekli olur. Ayrıca araştırmalar, paylaşım ve iyi olmanın ilişkili olduğunu göstermektedir.

Genel olarak, çalışmalar kendilerini iyi hisseden çocukların paylaşma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Paylaşmak ayrıca kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Bu yüzden onlara paylaşmayı öğretmek, benlik saygılarını arttırmanın anahtarı olabilir.

Nasıl Uygulanır?

Çocuğunuzun belirli oyuncaklarını veya belirli çocuklarla paylaşmaya zorlamak istemeseniz de, bu durum söz konusu olduğunda düzenli olarak paylaşımın önemine dikkat çekebilirsiniz. Çocuğunuzu paylaştığı için övebilir ve paylaşımı sonrasında başkalarının nasıl hissettiğini belirtebilirsiniz. Örneğin: “Kurabiyelerini kız kardeşinle paylaşmayı seçtin. Eminim bu konuda kız kardeşin çok mutlu hissediyor. Bu güzel bir şey. ”

2. İşbirliği Yapmak

İşbirliği Yapmak

İşbirliği, ortak bir hedefe ulaşmak için birlikte çalışmak anlamına gelir. Diğerleri herhangi bir istekte bulunduğunda işbirliği yapan çocuklar diğerlerine saygılıdır. Ayrıca olaylara katkıda bulunur, etkinliğe katılır ve onlara yardımcı olurlar.

İyi işbirliği becerileri, sosyal beceriler anlamında, bir topluluk içinde başarılı bir şekilde geçinmek için gereklidir. Çocuğunuzun hem oyun alanında hem de sınıfta sınıf arkadaşlarıyla işbirliği yapması gereklidir. İşbirliği yapmak, bir yetişkin için de önemlidir. Çoğu çalışma ortamı, çalışanların ekip olarak birlikte çalışabilmesini önemser. Romantik ilişkilerde de işbirliği önemlidir.

Yaklaşık üç buçuk yaşına kadar, küçük çocuklar akranlarıyla birlikte ortak bir amaç için çalışmaya başlayabilirler. Çocuklar için işbirliği, birlikte bir oyuncak kule inşa etmekten tutun, herkesin katılmasını gerektiren oyunlar oynamaya kadar her şeyi içerebilir. Bazı çocuklar liderlik pozisyonu alabilirken, diğerleri talimatları izleyerek daha rahat hissedebilir. Her iki durumda da, işbirliği çocukların kendileri hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için harika bir fırsattır.

Nasıl Uygulanır?

Ekip çalışmasının önemini ve herkesin etkinliğe katıldığında işlerin nasıl daha iyi olduğu hakkında konuşabilirsiniz. Tüm ailenin birlikte çalışması için fırsatlar yarabilirsiniz. Yemek yerken herkese belirli bir iş verebilir ya da ailenin ayrılmaz bir parçası olan belirli işleri atabilir ve işbirliğinin önemini vurgulayabilirsiniz.

3. Dinlemek

Dinlemek

Dinlemek sadece sessiz kalmak değil, aynı zamanda başkalarının söylediklerini özümsemek anlamına da gelir. Dinleme aynı zamanda sağlıklı iletişimin kritik bir bileşenidir. Sonuçta, okuldaki öğrenme, çocuğun öğretmenin söylediklerini dinleme yeteneğine bağlıdır. Verilen materyali anlamak, not almak ve söylenenler üzerine düşünmek akademik olarak ilerledikçe çocuğunuz için daha da önemli hale gelir.

Çocuğunuzun ileride patronunu, partnerini ve arkadaşlarını nasıl dinleyeceğini bilerek büyümesi önemlidir. Bu beceri, dijital cihazların yoğun olarak kullanıldığı bu çağda, daha da zor bir yetenek olabilir, çünkü pek çok kişi konuşmaya başladığında akıllı telefonlarına bakma eğilimindedir.

Nasıl Uygulanır?

Çocuklarınıza kitap okurken, ara ara durun ve okuduklarınızı size söylemesini isteyin. Okumayı bırakıp “Şimdiye kadar hikaye hakkında ne hatırladığını söyle” deyin. Eksik oldukları yerlerde boşlukları doldurmasına yardımcı olun ve devam ederken onları dinlemeye devam etmeye teşvik edin. Ayrıca, konuşurken başkalarının sözünü kesmesine izin vermeyin.

4. Talimatlara Uymak

Talimatlara Uymak

Talimatları takip etmekte zorlanan çocuklar muhtemelen çeşitli sorunlarla karşılaşır. Ödevlerini yeniden yapmak zorunda kalmaktan tutun hatalı davranışlarından dolayı sorun yaşamaya, talimatları takip etmemek büyük bir sorun olabilir.

Talimatlara uymaları için çocuklarınıza odalarını temizlemelerini ya daha toparlamalarını söyleyebilirsiniz. Çocukların yönlendirilmesi ve onların talimatları izlemeleri sosyal beceriler açısından önemlidir.

Ancak çocuğunuzun talimatlarda iyi olmasını beklemeden önce, talimat verme veya yönlendirme konusunda bilgili olmanız önemlidir.

Örneğin, küçük bir çocuğa aynı anda birden fazla talimat vermemelisiniz. “Ayakkabılarını al, kitaplarını koy ve ellerini yıka” demek yerine, önce yalnızca ayakkabılarını almasını beklemeli, diğer talimatları ondan sonra teker teker ve zaman vererek vermelisiniz.

Talimat verme konusunda kaçınılması gereken bir başka hata, talimatları soru olarak ifade etmektir. “Lütfen oyuncaklarını şimdi alır mısın?” dediğinizde çocuklarınızın hayır deme seçeneği olduğunu unutmayın. Çocuklarınıza talimat verdikten sonra, söylediklerinizi tekrarlamalarını isteyin. “Şimdi ne yapman gerekiyor?” diye sorun ve söylediklerinizi duyduklarını ve bunu size anlatmalarını bekleyin.

Küçük çocukların dikkatinin dağılması, dürtüsel davranması veya ne yapmaları gerektiğini unutması normaldir. Yaptıkları her hatayı yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olan bir fırsat olarak görün.

Nasıl Uygulanır?

“Sana ilk söylediğimde televizyonu kapattığın için teşekkür ederim” gibi şeyler söyleyerek çocuğunuzu övün. Çocuklarınız talimatları takip etmekte zorlanıyorsa, onlara basit komutları yapmaları için fırsat verin. “Lütfen bu kitabı bana ver” gibi şeyler söyleyin ve ardından yaptığı şey için çocuğunuzu övün.

5. Kişisel Mesafeye Saygı Göstermek

Kişisel Mesafeye Saygı Göstermek

Bazı çocuklar insanlara çok yakın konuşur. Diğerleri, diğer bireyin rahatsız olduğunu düşünmeden tanıdıklarının kucaklarına gider. Çocuklara diğer insanların kişisel alanlarına nasıl saygı gösterileceğini öğretmek önemlidir.

Çocuğunuzu diğer insanların kişisel alanlarına saygı duymaya teşvik eden ev kuralları oluşturun. Örneğin, “Kapalı kapıları çalmak,” ve “Herkesi ve her şeyi ellememek” sadece birkaç örnektir.

Çocuğunuz bir şeyleri insanların elinden alırsa veya sabırsız olduğunda eşyaları iterse, bunların sonuçları olduğunu söyleyin. Çocuğunuz tanıdıklarının kucaklarına tırmanır veya konuşurken insanlara çok yakın durursa, bunu onlara öğretmek için uygun bir an olarak kullanın. Çocuğunuzu bir kenara koyun ve kişisel alan konularında onları yönlendirin.

Nasıl Uygulanır?

Çocuklarınıza, başkalarıyla konuşurken aralarında bir kolun uzunluğu kadar uzak durmasını öğretin. Sırada beklediklerinde, önlerindeki kişiye ne kadar uzak olmaları gerektiğinden ve başkalarını ellememeleri gerektiğinden bahsedin. Uygun kişisel mesafeyi tarif etmelerine yardımcı olmak için çeşitli senaryolar tasarlayarak bunlarla ilgili oyunlar oynayabilirsiniz.

6. Göz Teması Kurmak

Göz Teması Kurmak

Göz teması kurmak, iletişimin önemli bir parçasıdır. İletişim de sosyal becerilerin anahtarıdır. Bazı çocuklar konuştukları kişiye bakmak için mücadele ederler. Çocuğunuz utangaç ve yere bakmayı tercih eden biriyse ya da başka bir şeyle meşgulken başkasının gözlerine bakmayan biriyse, göz temasının iletişimdeki önemini vurgulayın.

Çocuğunuz göz teması kurmak için mücadele ederse, bunun olması gerektiğinde hızlıca hatırlatın. Nazik bir sesle, “Birisi seninle konuşurken gözlerinle nereye bakmalısın?” diye sorun. Utangaç bir çocuksa onun kaygı duymasını istemezsiniz. Çocuğunuz konuşurken insanlara bakmayı hatırladığında övgüde bulunun.

Nasıl Uygulanır?

Çocuklarınıza göz teması yapmayan biriyle bir konuşma yapmanın nasıl bir duygu olduğunu gösterebilirsiniz. Yere bakarken, gözlerinizi kapatırken ya da onlar dışında herhangi bir yere bakarken onlardan size bir hikaye anlatmalarını isteyin. Ardından, onları başka bir hikaye anlatmaya davet edin ve konuşurken onlarla uygun göz teması kurun. Ardından, her senaryoda bunun nasıl hissettirdiğini tartışın.

7. Görgü Kurallarına Uymak

Görgü Kurallarına Uymak

Lütfen demek, teşekkür etmek ve sofra görgü kurallarını iyi uygulamak, çocuğunuzun görgü kurallarını öğrenmesini kolaylaştırır. Öğretmenler, diğer ebeveynler ve diğer çocuklar iyi huylu ve görgü kurallarına uyan bir çocuğa saygı duyacaklardır.

Tabii ki, çocuğunuzun davranış şekli size bazen yokuş yukarı bir savaş gibi hissettirebilir. Masada yüksek sesle geğirmekten nezaketsiz davranmaya kadar, tüm çocuklar davranışlarını kontrol etmez.

Bununla birlikte, özellikle başkalarının evlerinde veya okuldayken çocukların nasıl kibar ve saygılı olacaklarını bilmesi sosyal beceriler açısından önemlidir.

Nasıl Uygulanır?

Çocuğunuza davranışlarınızla iyi bir rol model olun. Çocuğunuza düzenli olarak “Hayır, teşekkür ederim” ve “Evet, lütfen” deyin. Diğer insanlarla etkileşim halindeyken çocuğunuzun uyması gereken davranışlara sizin de uyduğunuzdan emin olun. Çocuklarınızın iyi davranışları için onları övmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir