Bebeklerde Uyku eğitimi
Bebek

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Uyku Eğitimi Nedir?

Bebeklerde uyku eğitimi, bebeğin uykuya dalmayı ve gece boyunca uykuda kalmayı öğrenmesine yardımcı olma sürecidir.

Bazı bebekler uyku eğitimlerini hızlı ve kolay bir şekilde yapar. Ancak birçoğu uykuya dalmak ya da uyandıklarında tekrar uykuya dalmak konusunda sorun yaşayabildiği için yardıma ihtiyaç duyar. Aşağıda uyku eğitimi ile ilgili üç ana yaklaşımı açıklayacağız: Cry it Out Metodu, Ağlatmadan Uyku Eğitimi ve Fading Uyku Eğitimi Metodu.

Uyku Eğitimine Ne Zaman Başlayabilirim?

Çoğu uzman, uyku eğitimine bebeğiniz 4 ila 6 aylıkken başlamayı önerir. Bebekler yaklaşık 4 aylık olduktan sonra tipik olarak düzenli bir uyku-uyanma döngüsü geliştirmeye başlar ve genellikle gece beslenmelerinin çoğunu bırakırlar. Bunlar uyku eğitimine hazır olabileceklerinin işaretleridir. Bu yaştaki bebekler gelişimsel olarak geceleri uzun süre boyunca uyuyabilecek duruma gelir.

Ancak her bebeğin farklı olabileceği unutulmamalıdır. Bazı bebekler belirli bir yaşa gelene kadar uyku eğitimine hazır olmayabilir. Bazı bebekler de erken yaşta yedi saat veya daha uzun süre uyurken diğerleri bu kadar uzun süre uyuyamaz. Bu durumda bebeğinizin uyku eğitimine hazır olup olmadığından emin değilseniz, bebeğinizin doktoruna danışmanız daha doğru olacaktır.

Uyku Eğitimine Nasıl Hazırlanılır?

Bu önerilerle bebeğiniz için başarılı bir uyku eğitimi için zemin hazırlayabilirsiniz:

  • Yatma Rutinini Oluşturun:

Bebeğiniz 6 hafta kadarken bu rutinlere başlayabilirsiniz, ancak bebeğiniz daha büyükse endişelenmeyin – bunun için asla çok geç değildir. Bu rutin, yatmadan önce sıcak bir banyo, bir kitap veya bir ninni olabilir.

Bkz. Bebekler İçin Uyku Rutini Nasıl Oluşturulur?

  • Tutarlı bir uyku zamanı seçin:

Uzmanlar, bebeğinizin fazla yorgun olmadığı ve uyumak için direnmeyeceği için uyku vaktini saat 7 ila 8 arasında öneriyorlar.

  • Öngörülebilir bir gündüz programı uygulayın:

Bebeğinizi her sabah aynı saatte kaldırmaya çalışın ve onu besleyin ve gün boyunca aynı saatlerde şekerleme yapması için bırakın.

  • Bebeğinizin uykusunu etkileyebilecek tıbbi bir durumu olmadığından emin olun:

Uyku apnesi gibi altta yatan bir durumun, bir uyku eğitimi programını düşünmeden önce bebeğinizin doktoru tarafından ele alınması gerekir.

Uyku Eğitimi Metot Seçeneklerim Nelerdir?

Çocuğunuza sağlıklı uyku alışkanlıkları öğretmenin birçok farklı yolu vardır. Peki siz hangi tekniği denemelisiniz? Bu, çocuğunuzun hangi uyku stratejisine iyi yanıt vereceğine ve neyi yaparken rahat hissettiğinize bağlıdır.

Araştırmacılar, uyku eğitimi seçeneklerinin esasını tartışmaya devam ederken, tutarlılığın bu konuda çok önemli olduğu görülmektedir. Hangi uyku eğitimi yöntemi kullanılırsa kullanılsın tutarlı olunduğunda çoğu teknik etkili olmaktadır.

Bu nedenle, uygulayabileceğiniz bir uyku eğitimi yöntemini seçin ve bu yöntemi uygulamaya koyulun. Nasıl uyguladığınız konusunda esnek olun ve bebeğinizin nasıl tepki verdiğini dikkatlice gözlemleyin.

Denediğiniz yöntem sonrasında çocuğunuz bu yönteme çok direnç gösterir veya davranışlarında kötüye giden bir tutum olursa tekrar denemeden veya başka bir yöntemi denemeden durun ve birkaç hafta bekleyin.

Gelelim uyku eğitimi yöntemlerine… Çoğu uyku eğitimi yöntemi aşağıdaki temel yaklaşımlardan birini izler:

  • Cry it out Metodu:

Bu uyku eğitimi yöntemlerinin savunucuları, çocuğunuzun onu yatağa yatırıp odadan çıktığınızda ağlamasının iyi olduğunu söylüyorlar, ancak bir bebeğin sürekli olarak ağlamasına izin vermeyi savunmuyorlar. Genel olarak bu yöntemler bebeğinizi hala uyanıkken yatağına yatırmanızı ve çocuğunuzu rahatlatarak (başını okşamak, yumuşak bir sesle sakinleştirmek vb.) ama yataktan almadan ama azıcık da ağlamasına izin vermenizi önerir.

En iyi cry it out tekniği, Boston Çocuk Hastanesi Pediatrik Uyku Bozuklukları Merkezi müdürü çocuk doktoru Richard Ferber tarafından geliştirilen tekniktir. Ferber, kendi başlarına uykuya dalmak ve gece boyunca uyumak için bebeklerin kendilerini rahatlatmayı öğrenmek zorunda olduklarını söylüyor. Ferber, bir bebeğe kendini rahatlatmayı öğretmenin, öngörülen süreler boyunca ağlaması için onu yalnız bırakmayı içerebileceğine inanmaktadır.

Bakınız Bebeklerde Uyku Eğitimi: Cry it Out Metodu

  • Ağlatmadan Uyku Metodu:

Bu yöntemdeki uyku eğitimi savunucuları kademeli bir yaklaşımı savunur. Önce bebeği uyumak için yatıştırmayı ve ağladığında hemen rahatlatmayı önerir.  Bebek Uyku Kitabı (The Baby Sleep Book) çocuk doktoru olan William Sears, bu yöntemin önde gelen savunucularından biridir. Ebeveyn eğitimcisi Elizabeth Pantley, No-Cry Sleep Solution kitabında ağlatmadan uyku yöntemini adım adım anlatır.

Bakınız Bebeklerde Uyku Eğitimi: Ağlatmadan Uyku Eğitimi

  • Fading (Solma) Metodu:

Fading, gözden yavaş yavaş ortadan kaybolma yöntemidir. Hiç gözyaşı içermeyen veya çok az gözyaşı içeren hafif bir uyku eğitim yöntemidir. Yaklaşımın arkasındaki fikir, bebeğiniz yatmadan önce rutini artık gerekmeyene kadar yavaşça ortadan kaldırmayı savunur. Fading ile ebeveynler, bebeklerini uyutmak için kullandıkları yöntemi kullanmaya devam ederler (sallama, emzirme, şarkı söyleme, emzik vb); ancak bunu yapmak için harcadıkları zamanı yavaş yavaş azaltırlar ve eninde sonunda bunu yapmayı bırakırlar. Bunu yapma süresi ve hızı ebeveynlere kalmış bir şeydir, bu da bunu esnek uyku eğitimi metotlarından biri haline getirmektedir.

Bakınız: Bebeklerde Uyku Eğitimi: Fading Yöntemi

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir