Bebeklerde Uyku Eğitimi Cry It Out Metodu
Bebek

Bebeklerde Uyku Eğitimi: Cry it Out Metodu

Cry it out metodu, diğer bir deyişle Ferber Metodu, bebeklerde uyku eğitimi söz konusu olduğunda ebeveynlerin en çok korktuğu yöntemlerden biridir. Bebeğinin ağlamasını hiçbir şekilde isteyemeyen ebeveynler için katı bir eğitim metodu olarak görülür. Peki bu cry it out metodu tam olarak nedir? Bebeğiniz için kullanmanızda herhangi bir tehlike var mı? Bu yazıda bu uyku eğitimi metodunu açıklayacağız.

Cry It Out Uyku Eğitimi Metodu Nedir?

İnsanlar genellikle bu cry it out uyku eğitimi metodunun bebekleri uykuya dalmadan önce yalnız bırakıp ağlamalarına müsaade etme yöntemi olduğunu düşünür. Ancak her ne kadar bebeğin ağlamasına müsaade edilse de bu uyku eğitimine herhangi bir uyku eğitimi yaklaşımından birçok şey barındırır ve burada bebeğe konfor sunmadan önce belirli bir süre ağlamasına izin vermenin uygun olduğunu söyler.

Cry it Out Uyku Eğitimi Metodunun Arkasındaki Teori Nedir?

Ferber metodu olarak da bilinen cry it out uyku eğitimi metodu, bebeğin ağlamasına müsaade ederek kendi başına uykuya dalmanın, bebeğe fırsat verildiğinde bebeğin öğrenebileceği bir beceri olduğunu savunur.  Eğer bebeğiniz emzirerek veya sallayarak uyutulan bir bebekse kendi başına uyumayacaktır. Gecenin bir yarısında uyanan bebek (tüm çocuklar ve yetişkinlerin doğal uyku döngüsünde olduğu gibi) uykuya tekrar dönmek yerine ağlayacak ve ne ile uyumuşsa öyle uyutulmaya ihtiyaç duyacaktır.

Buna karşılık eğer bebeğiniz yatmadan önce kendini yatıştırmayı, sakinleştirmeyi öğrenirse, gece uykusu veya gündüz uykuları sırasında uyandığında aynı beceriyi kullanabilir.

Ağlama, bu uyku eğitimi metodunun amacı değildir, aksine bu uyku yönteminin savunucuları bebeğinizin kendi başına uyumaya uyum sağlamayı öğrenmesinin kaçınılmaz bir yan etkisi olduğunu söylüyor. Aynı zamanda uzmanlar kısa süreli ağlamalarından duyacağınız acının uzun vadeli avantajları unutturabileceğini söylüyor.

Cry It Out Metodunu Denemek İstiyorum. Nasıl Yaparım?

İlk olarak bebeğinizin 4 ile 6 ay arasında olması ve gece boyunca uyumak için hem fiziksel hem de duygusal olarak hazır olması gerekmektedir. Ferber bu tekniği uygulamak için kesin bir yaş belirlemez; çünkü bu teknik çocuğa bağlı olarak değişebilir.

Bebeğinizin hazır olup olmadığı konusunda emin değilseniz, öncelikle bu konuyu çocuğunuzun doktoruyla tartışabilir veya deneyebilirsiniz.

Eğer bebeğiniz çok fazla direnirse, birkaç hafta daha bekleyip tekrardan deneyebilirsiniz.

Cry It Out veya Ferber Uyku Eğitimi Metodu Nasıl Uygulanır?

1. Adım:

Bebeğiniz uykulu ama uyanıkken bebeğinizi beşiğine/yatağına koyun.

2. Adım:

Bebeğinize iyi geceler dileyin ve odadan çıkın. Eğer siz odadan ayrılırken ağlarsa, önceden belirlenmiş süre için ağlamasına izin verin. (Çocuğumu ne kadar süre yalnız bırakabilirim tablosuna bakınız)

3. Adım:

Bebeğinizi rahatlatmak veya pışpışlamak için odaya geri dönün ancak odada bir veya iki dakikadan fazla kalmayın. Işığı kapalı bırakın ve sesinizin yumuşak ve yatıştırıcı olmasına dikkat edin. Çocuğunuzu yatağından kaldırmayın. Ağlıyorsa dahi odadan ayrılın.

4. Adım:

İlk defa kaldığınızdan biraz daha uzun süre odadan uzak durun ve aynı rutini takip edin. Kademeli olarak daha uzun aralıklarla oda dışında kalın. Her seferinde bir veya iki dakika odada kalıp bebeğinizi yumuşak ve yatıştırıcı bir sesle rahatlatın ve bebeğiniz hala uyanıkken odadan ayrılın.

5. Adım:

Bu rutini çocuğunuz uykuya dalıncaya kadar takip edin.

6. Adım:

Bebeğiniz tekrar uyanırsa aynı rutini takip edin, o gece için minimum bekleme süresi ile başlayıp ve o gece için maksimum süreye ulaşana kadar ziyaretler arasındaki aralıkları giderek artırın.

7. Adım:

Her gece odaya girmeden önceki süreyi arttırın. Çoğu durumda, Ferber’e göre, bebeğiniz üçüncü veya dördüncü gece, en fazla bir hafta sonra, kendi kendine uyumayı öğrenecektir. Bu yöntemi birkaç gece deneyip bebeğiniz buna direnç gösteriyorsa birkaç hafta daha bekleyip tekrar deneyebilirsiniz.

Bebeğimi ne kadar süre yalnız bırakmalıyım?

Ferber, kitabında şu aralıkları önermektedir:

  • İlk gece: İlk aralıkta 3 dakika, ikinci aralıkta 5 dakika, üçüncü ve sonraki aralıklarda 10 dakika bekleyin.
  • İkinci gece: İlk aralıkta 5 dakika, ikinci aralıkta 10 dakika ve sonraki aralıklarda 12 dakika bekleyin.
  • Sonraki gecelerde bekleme aralıklarını uzatın.

Unutmayın ki, bu bekleme süreleri kesinlikle uygulanması gereken süreler değildir. Bebeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir süreyi seçebilirsiniz.

Bebeklerde Cry It Out (Ferber Metodu) Uyku Eğitimine Dair İpuçları:

  • Başaracağınıza inanın.

Bebeğiniz için bir yatma rutini geliştirip ona bağlı kalın ve onun sonrasında bu metodu uygulamaya başlayın. Örneğin bebeğinize ılık bir banyo yaptırabilir, yaşına uygun bir kitap okuyabilir, bir ninni söyleyebilir, her gün aynı saatte yatağına yatırmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz tam olarak onu neyin beklediğini öğrenecektir. Bu rutin aynı zamanda gündüz uykuları için tutarlı bir programa sahip olmasına da yardımcı olacaktır.

  • Sağlam bir plan geliştirin.

Uyku eğitimine başlamadan önce sizin ve eşinizin hem fiziksel hem de duygusal olarak hazır olduğunuzdan emin olun.

Örneğin, eşiniz bir iş seyahatine çıkmak üzereyse veya yatılı bir misafiriniz varsa bu muhtemelen uyku eğitimi planınızı uygulamaya koymak için uygun bir zaman değildir.

Duygusal açıdan bakıldığında da eşinizle konuşup bu yöntemde nasıl ilerleyeceğinizi anladığınızdan ve her ikinizin de bu konuda hemfikir olduğunuzdan emin olun. Bu şekilde herhangi bir zorlukla karşılaştığınızda birbirinizden destek alabilirsiniz.

  • Planınızı başlattığınız zaman, planınıza sadık olun.

Uyku eğitimini uygulayan ebeveynlerin sıklıkla söylediği anahtar kelimeler şunlardır:

“Planımızı oluşturduk ve ona sadık kaldık.”

Bebeğiniz fiziksel veya duygusal olarak uyku eğitimine hazır olmadıkça ve beklemeye karar vermedikçe, bu programa başladığınızda bebeğinizi birkaç hafta takip edin. Bebeğiniz gece saat 2:00’de uyandığında ve siz vazgeçip onu emzirmeye veya kucağınıza alıp sallamaya başlarsanız muhtemelen başladığınız noktaya geri dönersiniz ve tüm çabalarınız boşa gider.

  • Biraz uykusuz kalmayı göze alın.

Bu yöntemi uygulamaya karar verdiyseniz birkaç gece uykusuz kalmayı göze almalısınız. Eğer çalışan ebeveynlerseniz, planınızı uygulamaya Cuma akşamı başlayabilir, pazartesi günü işe uykusuz gitmemiş olursunuz.

  • Kendinizi birkaç uykusuz zor geceye hazırlayın.

Bekleme aralıklarında eşinizle zaman geçirin. Eğer bebeğinizin ağlamasına dayanamıyorsanız, belirli bir süre bunu eşinize devredin. Biraz kendinize geldikten sonra eşinizin biraz ara vermesi için tekrar görevinizi devralabilirsiniz.

  • Yöntemi kendi ailenize göre uyarlayabilirsiniz.

Eğer bu yöntemi denemek istiyor fakat uygulamak için çok ağır buluyorsanız, daha kademeli bir yaklaşımı uygulayabilirsiniz. Örneğin Ferber’in 7 günlük programını 14 güne uzatabilir ve günlük bekleme süresini günlere yayarak uzatabilirsiniz.

  • Gerileme görmek mümkün.

Uyku eğitimini bitirdikten sonra bile, herhangi bir hastalık veya seyahat durumunda gerileme görülebilir.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir