Bebeler için uyku rutini nasıl oluşturulur
Bebek,  Çocuk

Bebekler İçin Uyku Rutini Nasıl Oluşturulur?

Bebeğiniz doğdu, biraz büyüdü ve siz bebeklerde uyku eğitimi konusunu araştırmaya başlayıp uyku rutini nasıl oluşturulur hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız, bu yazımız sizin için.

Tutarlı bir bebek uyku rutini, iyi uyku alışkanlıklarına zemin hazırlar ve küçük çocuğunuzun gece boyunca uyumasına yardımcı olur.

Geceleri uyku vakti geldiğinde, muhtemelen bütün gün giydiğiniz kıyafetlerle yatağa girip ışıkları söndürmezsiniz. Farkında olsanız da olmasanız da, bir uyku rutinini takip edersiniz – dişlerinizi fırçalayıp, yüzünüzü yıkayıp, pijamaları giyinir veya belki de biraz kitap okursunuz. Sizin gibi bebeğinizin de tutarlı ve öngörülebilir bir uyku zamanı rutininden yararlanabilir.

Bir uyku rutini, bebeğinize rahatlama ve uykuya gitme zamanının geldiğini gösterir. En iyi rutin, kendi ailenizin programına göre şekillenir ve yoğun bir günün ardından rahatlayabileceğiniz bir gece uykusuna geçiş için köprü görevi görmeyi amaçlar. Bu anlar, her gün çocuğunuzla geçirdiğiniz en rahat ve en sakin anlar haline gelebilir.

Bebek için uyku rutinine ne zaman başlamalısınız?

Yeni doğmuş bebeğinize hastaneden döner dönmez uyku zamanı rutini uygulamak için acele etmeyin. Neden mi? Çünkü bebeğiniz bu günlerde dünyaya adapte olmaya çalışıyor ve henüz gece gündüz ayrımını yapamıyor. 

Bebeğiniz 6 ila 8 haftalıkken, yatmadan önce bir rutin başlatmayı deneyebilirsiniz. İlk başta bu rutin çok kısa olmalı – belki sadece bir beslenme zamanı ve yaşa uygun bir kitabın kısa bir şekilde okuması gibi…

Uyku rutini neden önemlidir?

Uyku rutinleri, bebeklerin doğal sirkadiyen ritmlerini güçlendirerek onlara gündüz ve gece arasındaki farkı öğretmeye yardımcı olur. Daha sonra alıştırılacak bir uyku zamanı rutini, küçüklerin tempolarının yavaşlatılmasına ve yatma vakti için zihinsel olarak hazırlanmasına yardımcı olur.

Düzenli bir uyku rutini, bebeğinize uyku eğitimi vereceğiniz zaman –4 ila 6 aylık arasında deneyebilirsiniz- bebeğinizin uykuya daha rahat bir şekilde girmesine yardımcı olacaktır.

Şunu unutmamalıdır ki, siz bir yetişkin olarak yorgun olduğunuzda nasıl uykuya daha zor geçiyorsanız, bebeğiniz için de bu durum aynısı olacaktır. Uyku öncesinde rahatlamış bir bebek, uykuya daha kolay dalacak ve daha rahat bir uyku çekecektir.

Tutarlı bir uyku rutini aşağıdakilere yardımcı olur:

Bebeğinizin Uykuya dalmasına:

Her gece öngörülebilir bir düzeni izleyen sakinleştirici bir uyku zamanı rutini, bebeğinize gevşeme ve uykuya hazırlanmanın zamanı geldiğine dair bir uyarı verir ve bu da onun uykuya dalmasına yardımcı olur.

Bebeğinizin ömür boyu iyi bir uykuya hazırlanmasına:

Bebeklerin uykuya dalmakta veya uykuya devam etmekte zorlandıkları uyku gerilemesi ilk yıl ve sonrasında normaldir. Bir uyku rutini oluşturmak ve uygulamak, bebeğinizin bu aşamalardan geçmesine yardımcı olabilecek bir rahatlık sunar.

Rahatlamasına:

Uyku zamanı rutini, uzun bir günün sonunda çocuğunuzla bağ kurmanın harika bir yoludur ve akşamlarınızı sizin için daha rahatlatıcı bir hale getirebilir.

Uyku, kuşkusuz bebeğinizin ilk yılının en büyük zorluklarından biridir. Ancak erkenden bir bebek uyku zamanı rutini oluşturmak, hem sizin hem de bebeğinizin yıllar boyunca daha sağlıklı bir şekilde uyumasına yardımcı olacaktır.

Bebekler İçin En İyi Uyku Rutini Ne Olabilir?

Her bebek için işe yarayan, her duruma uyan tek bir uyku rutini yoktur. Bu konuda esnek olmaya çalışın ve hem size hem de bebeğinize uygun olanı bulun. İşte birçok ailede işe yarayan uyku rutini örnekleri:

  • Sarılın ve besleyin. Bebeğinizi ister emzirerek ister mamayla besleyin, gece uyumadan belirli bir süre önce beslemek bebeğinizin açlık yüzünden uyanmasını engeller. Dişleri varsa dişlerini ve diş etlerini bebekler için özel parmak diş fırçalarıyla fırçalayıp kaşıyın. Beslediğinizde bebeğiniz uyumaya meyilliyse, beslenme işini banyodan önce yapın.
  • Kitap Okuyun. Bebeğiniz için sakin ve az ışıklı bir ortam yarattıktan sonra bebeğinizi kucağınıza alarak ona sakin ve yumuşak bir sesle kitap okuyun.
  • Masaj yapın. Araştırmalar, bebeğe uyumadan önce yapılan nazik bir madajın melatonin hormonunu artırarak daha iyi bir uyku çektiklerini belirtiyor.
  • Rahatlatıcı bir banyo yaptırın. Ilık suyun uyku getirici bir özelliği vardır. Bebeğinizin rahatlaması için banyo şampuanı ve sonrasında masaj için papatya veya lavanta özlü ürünler kullarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayın. Ancak Amerikan Pediatri akademisi yenidoğan bebeklerin hassas ciltlerini kuruttuğu için her gün yıkanmasını önermiyor. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.
  • Ninni söyleyin. Yumuşak bir şarkı veya ninni uyku için ortam hazırlar. Gıdıklama ve diğer hareketli oyunları günün erken saatlerinde oynamalısınız.
  • Beyaz gürültü. Rahim, nefes alıp veren mideniz arasında oldukça gürültülü bir yerdir – bu nedenle birçok bebek yatmadan önce beyaz gürültüyü rahatlatıcı bulur.
  • Birkaç veda sözü. Odadan çıkmadan önce bebeğinize “İyi geceler, seni seviyorum” gibi sözler söyleyip yanağını okşayabilir ve kafasına bir öpücük kondurabilirsiniz.

Uyku rutini oluşturmak için ipuçları:

Doğru zaman. Gecenin en uzun uyku süresini not ederek bebeğinizin uyku düzeninin bir kaydını tutun. Unutmayın, bebeğiniz ilk aylarda arka arkaya beş veya altı saat uyursa şanslı sayılırsınız. Bebeğinizi uykulu ancak aşırı yorgun olmadığında yatağına yatıracaksanız, bebeğinizin genellikle gözlerini ovuşturduğunda veya esnediğinde uyku ipuçlarını gözlemleyin.

Bebeğinizin geceleri ne zaman uyuduğunu kabaca anladığınız anda, uyku öncesi rutinini uyku saatinden yaklaşık 30 ila 45 dakika önce zamanlamaya çalışın. Örneğin, uyuduğu en uzun süre saat 20: 00’den 01:00’a kadarsa bu rutinini 7:15 veya 19:30 civarında başlatın.

Çocuğunuzu aynı yerde uyutun. Bebeklerin çoğu bazen bebek arabasında veya araba koltuğunda uyuyakalır. Sadece birkaç aylıkken bu düzeni oturtmaya başlayarak, bebeğinizi sürekli olarak beşiğinde aynı saatlerde uyutmaya çalışın. 

Yalnızca bebeğinizin daha sağlıklı uyumasına yardımcı olmak değil, aynı zamanda ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak da önemlidir. Bu amaçla, bebeğinizin uyku zamanı geldiğinde işlerinizi yapmaktan kaçının. Bebeğiniz bebek arabasında, araba koltuğunda veya sallayarak uyuyakalırsa, onu en kısa zamanda yatağına taşıdığınızdan emin olun.

Doğru atmosferi yaratın. Işıkları kısın, perdeleri indirin veya perdeleri kapatın, rahatlatıcı bir atmosfer ayarlamak için TV’yi kapatın ve telefonunuzu ortadan kaldırın.

Uykulu bebeğinizi yatağına bırakma konusunda ustalaşın. Bebeğinizin uyku zamanı rutininin sonunda,  bebeğinizi uykulu ama hala uyanıkken yatağına koyun. Bu şekilde kucağınızda değil, kendi başına uykuya dalmaya alışacaktır.

Uykulu bebeğin kucağınızda değil de yatağında kendi başına uyumaya çalışması her bebek için işe yaramayabilir, ancak bu yöntem denemeye değer. İlk birkaç seferde başarılı olamazsanız, devam edin! Sonunda, bebeğiniz kendi kendine uyuyakalacaktır.

İhtiyaca göre ayarlayın. Başlangıçta, bebeğinizin uyku zamanı rutini, bebeğinizi yatağına koymadan önce uykulu haldeyken sarılma, ninni söyleme ve ardından sakin bir sesle anlatacağınız bir uyku zamanı hikayesi olabilir.

Bebeğiniz büyüdükçe ihtiyaçlarının da değişebileceğini unutmayın. Bu nedenle esnek olmaya çalışın ve bebeğinizin ihtiyaçlarını gözeterek bu duruma uyum sağlayın. Örneğin, bebeğiniz büyüdükçe banyo zamanı gürültülü bir hâl alabilir. Bu durumda banyo zamanını çocuğunuz uykuluyken değil de rutin öncesine alınmasında fayda vardır. Bu durumda önce banyo yaptırılıp sonrasında masaj yapabilir ve kitap okumayı deneyebilirsiniz.

Tutarlı olmasını sağlayın. Düzenli ve tutarlı olma, sakinleştirici bir uyku zamanı rutininin önemli bir bileşenidir. Tutarlılık, bebeğinizin huzurlu bir uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. Böylece her gece bebeğiniz onu neyin beklediğini bilecek ve bu onun hayatının bir parçası olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir